آن مرد آمد !

فلیکس بامگارتنر٬ این اتریشی ۴۳ ساله به جز شکستن دیوار صوتی، دو رکورد جهانی دیگر یعنی مرتفع‌ترین سقوط آزاد تاریخ و مرتفع‌ترین سفر بالون با سرنشین را هم به خود اختصاص داد. اما او جوانمردانه رکورد طولانی‌ترین سقوط آزاد جهان را برای سرهنگ جو کیتینگر، دارنده دو رکوردی که دیروز شکسته شد و مشاور پروژه٬ کنار گذاشت تا مرد ۸۴ ساله امریکایی همچنان این رکورد را به نام خود داشته باشد.

بامگارتنر بعد از رسیدن به زمین گفت: "امروز بالا و پایین‌های زیادی داشت. همانطور که در کل پروژه هم چنین مسئله‌ای دیده می‌شد. اول به زیبایی بلند شدیم و بعد نزدیک بود به دلیل مشکل برق‌رسانی شیشه کلاهم به مشکل بر بخوریم. خروج از کپسول عالی بود اما بعد از سقوط آزاد، آرام آرام شروع به چرخش کردم. فکر کردم تنها چند بار خواهم چرخید اما سرعتم در حین چرخش‌های افزایش پیدا کرد. به شدت تند می‌چرخیدم و این اصلاً خوب نبود. چند لحظه حس کردم بیهوش شده‌ام. حتی وقتی سرعت صوت را شکستم، چیزی حس نکردم چون تمام تلاشم این بود که ثابت شوم. باید صبر کنیم و ببینیم که آیا سرعت صوت را رد کرده‌ام یا خیر. واقعاً انجام این پروژه سخت‌تر از آن چیزی بود که فکرش را می‌کردم."

او همچنین افزود: "وقتی آن بالا و بر فراز زمین ایستاده‌ای و به زیر پایت نگاه می کنی دیگر شکستن رکوردها و جمع‌آوری داده‌های علمی برایت مفهومی ندارد. آن زمان فقط با خودت فکری می‌کنی که آیا زنده به زمین باز خواهم گشت؟"

بالن عظیمی به ارتفاع یک ساختمان ۵۰ طبقه که کپسول حاوی فلیکس بامگارتنر را با خود به فضا برد. برای مقایسه کافی است به ابعاد جراثقال زرد رنگی که انتهای بالن را نگه داشته است٬ دقت کنید.

جو کتینگر که حدود ۵۰ سال پیش و با امکانات بسیار ابتدایی مشابه همین پرش را انجام داده بود و رکوردش برای بیش از نیم قرن دست نخورده باقی مانده بود٬ مشاور و استاد فیلیکس در این رکوردشکنی بزرگ بود.

خرابی سیستم گرمایش برقی شیشه کلاه کاسکت فیلیکس باعث ایجاد یک تاخیر چند دقیقه‌ای در آغاز پرش گردید که خود دلیلی برای افزایش ارتفاع و بهبود رکورد گردید.

... رهایی ...

و دوباره زمین ...

به نقل از :. سیاوش صفاریان‌پور، منجم آماتور٬ فیلم‌ساز و تهیه کننده علمی رادیو و تلویزیون  

/ 0 نظر / 29 بازدید